Dzień Darwina: święto ewolucjonizmu


Działy   Wyszukaj

12 lutego 2008

Dzień Darwina to święto ewolucjonizmu. Racjonaliści świętują oczywiście nie poprzez bicie pokłonów przed ołtarzem Darwina, lecz przez popularyzację nauki, darwinizmu i dorobku Ojca ewolucjonizmu. Racjonaliści stworzyli święto ewolucjonizmu po to, aby efektywniej docierać z ewolucjonizmem pod strzechy, aby skuteczniej przebijać się przez gruby mur przesądów i obojętności.

Teoria ewolucji stanowiła milowy krok na drodze do zrozumienia historii życia na Ziemi, do zrozumienia tajemnicy przekazywania informacji genetycznej i zmian dokonujących się w organizmach, na drodze do zrozumienia pochodzenia moralności, czy na drodze do rewolucji w medycynie. Świat po odkryciach Darwina jest tak samo radykalnie inny jak świat po odkryciach Kopernika.

W ramach tegorocznego Dnia Darwina:

Portal Racjonalista ogłasza konkurs dla młodzieży na pracę o tematyce ewolucjonistyczno-darwinistycznej. Może to być artykuł popularnonaukowy, filozoficzny, satyra, wierszyk, grafika itd. Dla zwycięzcy — trzy książki o tematyce popularnonaukowej ufundowane przez zaprzyjaźnione wydawnictwa. Dalsze miejsca nagradzane jedną książką. Na Wasze prace czekamy do 11 lutego. Każda praca może zostać opublikowana w serwisie "Racjonalista" lub "Młody Racjonalista". Autorem może być tylko uczeń szkoły średniej. Prace proszę zgłaszać na adres: info@racjonalista.pl

Nagrody książkowe:

Dzień Darwina — założenia programowe

Nie wierzę w ewolucję, wiara to złe słowo, szukam dowodów — w dziobie zięby, tak pięknie opisanym, i w dziobie dziobaka, dziękuję owocowej muszce, że tak dobrze służy eksperymentom różnym, groszkowi, który pomógł odkryć drogę dziedziczenia, dziękuję dinozaurom za ich stare kości, odciskom liści paproci w małej bryłce węgla, muszce w bursztynie, czaszce hominida, Darwinowi i innym co szukali w lesie lub pod mikroskopem brakujących ogniw poematu o życiu, które tak pięknie zadziwia.
Pozdrowienia w Dniu Darwina
www.racjonalista.pl

Program Dnia Darwina (Darwin Day ) ma na celu pogłębienie zrozumienia ewolucjonizmu oraz popularyzację życia i dzieła Karola Darwina, by przybliżyć nauki przyrodnicze społeczeństwu. Program stawia sobie następujące zadania:

Skupia się on na dwóch głównych kategoriach działań:

Program Dnia Darwina stara się zwiększyć liczebność uczestników obchodów Dnia Darwina oraz imprez odbywających się w rocznicę urodzin Karola Darwina (12 II) poprzez:

Program Dnia Darwina stara się szerzyć wiedzę o życiu i dokonaniach Karola Darwina, znaczeniu biologii ewolucyjnej dla naszego zrozumienia świata oraz fundamentalne znaczenie nauk ścisłych i przyrodniczych w naszej cywilizacji. Realizacji tego zamierzenia służy:

Organizatorzy Dnia Darwina starają się popularyzować nauki ścisłe i przyrodnicze w powiązaniu z naukami humanistycznymi i sztuką, promując podejście interdyscyplinarne poprzez:

Opracował K. Sabath (ewolucja.org) na podstawie Darwin Day Project: www.darwinday.org

Czytaj więcej o ewolucjonizmie w Racjonaliście...

 

Aktualizacja: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zorganizowało konkurs pod tytułem Dzień Darwina

Data publikacji: 04-02-2008

<- Wróć do działu
Do góry