2013 - rokiem Braci Polskich


Działy   Wyszukaj


Warszawa, 13 lipca 2011 r.

Fundacja Wolnej Myśli
wydawca portalu Racjonalista.pl
ul. Grochowska 133/5
04-139 Warszawa
nr rej dzien. i czas.: Pr 2642

Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
minister@mkidn.gov.pl

Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, popiera wniosek Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich, o ogłoszenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2013 — rokiem Braci Polskich.

Ruch Braci Polskich, który narodził się w ramach polskiej reformacji w XVI w., jest jednym z niewielu przykładów twórczego wkładu polskiego w dzieje idei i religii i formowanie fundamentów, na których stanęła Wspólnota Europejska. Bracia Polscy głosili światłe i bez mała rewolucyjne jak na ówczesne czasy idee tolerancji religijnej, dominacji etyki nad dogmatyzmem, rozumowego badania wierzeń, sprzeciwu wobec kary śmierci oraz egalitaryzmu. Wygnani z Polski, mocą uchwały sejmowej, roznieśli płodne ziarna swoich doktryn po całym świecie, wywierając istotny wpływ na ważne przemiany religijne Europy.

Polityczna proklamacja idei Bracia Polscy 2013 byłaby nie tylko symboliczną rekompensatą za dawne prześladowanie tego unikalnego ruchu rozwijającego się w Rzeczypospolitej, ale i formą zacieśnienia więzów Polski z resztą Europy a także rodzajem celebracji twórczego pierwiastka polskiego. W zjednoczonej Europie Polakom potrzeba więcej wiary we własne siły i we własną kreatywność. Rok poświęcony pamięci Braci Polskich mógłby wesprzeć tego rodzaju pozytywny patriotyzm.

W imieniu zarządu Fundacji,
Mariusz Agnosiewicz

Data publikacji: 13-07-2011

<- Wróć do działu
Do góry