Nauka


Działy   Wyszukaj

Nauka

"Kultywowanie nauk (...) jest chyba bardziej niezbędne dla stanu moralnego narodu niż dla jego dobrobytu materialnego. Wielkie odkrycia, medytacje przesycające sztukę, naukę i literaturę (...) zaszczepiają całemu ciału społecznemu ducha filozoficznego i naukowego, który podporządkowuje wszystko wymaganiom rozumu, potępia niewiedzę i rozprasza przesądy."
Ludwik Pasteur, chemik i mikrobiolog

"Przede wszystkim ucz się, gdyż jakiekolwiek mogą być przyczyny, które tobą z początku powodują, pokochasz wkrótce naukę dla niej samej."
Talmud Berachoth

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna — ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy."
Albert Einstein

"Ilekroć myślę o tych odkryciach, czuję dreszcz podziwu, a moje serce zaczyna bić szybciej. Nie mogę się temu oprzeć. Nauka jest zachwytem i rozkoszą. (...) Niemal każdy naukowiec w chwili odkrycia lub nagłego zrozumienia, doświadczył pełnego czci podziwu. Nauka — czysta nauka, nauka nie wykorzystywana do jakiegokolwiek praktycznego celu, ale dla siebie samej — budzi silne emocje u osób ją uprawiających, jak również u tych nienaukowców, którzy od czasu do czasu próbują zapoznać się z tym, co zostało niedawno odkryte."
Carl Sagan (astronom), Świat nawiedzany przez demony

"Nauka oferuje dziś najśmielszą metafizykę naszych czasów. Jest przy tym dziełem stworzonym wyłącznie przez człowieka. Daje wyraz naszej wierze, że jeśli tylko nie przestaniemy marzyć, dążyć do nowych odkryć, szukać wyjaśnień i znowu marzyć, wdzierając się za każdym razem śmiało w nowy, nie znany dotąd obszar badań, to otaczający nas świat stanie się w końcu bardziej zrozumiały i uda nam się uchwycić prawdziwą osobliwość wszechświata. A wszystkie osobliwości okażą się ze sobą powiązane i utworzą sensowną całość.
Edward O. Wilson (entomolog), Konsiliencja. Jedność wiedzy

"Naukowcy, kiedy słyszą, że coś jest niemożliwe, zwykle zaczynają się zastanawiać, jak to osiągnąć. W swoich badaniach nie próbują jednak znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie o sens istnienia. Na tak szeroko zakrojone zamierzenia odpowiedzieliby raczej: 'To pytanie nie jest produktywne'. Zamiast tego starają się stopniowo odkrywać zagadki wszechświata, wyznaczając sobie za każdym razem konkretne zadania. Największa nagroda, jaką mogą sobie wymarzyć, polega na tym, by dotrzeć czasem na jakiś nieosiągalny dotąd szczyt i stamtąd, niczym Cortez w Darien z wiersza Keatsa, z głową pełną 'najdzikszych domysłów' spojrzeć na rozciągającą się przed nimi rozległą krainę. Są głęboko przekonani, że lepiej wyruszyć na wielką wyprawę, niż ją zakończyć; lepiej dokonać inspirującego odkrycia otwierającego nową dziedzinę badań, niż nadać ostateczny szlif istniejącej teorii."
Edward O. Wilson

"Aby uzyskać pewność, ogromna większość osób nie będących specjalistami w danej dziedzinie jest skłonna zaakceptować wyniki naukowe pochodzące tylko od autorytetów. Jednakże istnieje ważna różnica pomiędzy wybitnym naukowcem, który jest otwarty i zachęca każdego zainteresowanego do sprawdzania zastosowanych metod i sugerowanych poprawek, a autorytetem, który pytania o swoją wiarygodność przypisuje słabości ducha pytających, tak jak czyni to [kardynał] Newman wobec osób kwestionujących nieomylność Biblii... Racjonalna nauka uważa, że dowody jej wiarygodności mogą zawsze ulec zmianie, jeśli występuje taka konieczność, podczas gdy nieracjonalny autorytaryzm uważa wymóg zmiany poglądów za postępowanie wywołane brakiem lojalności i wiary."
Morris Cohen (filozof nauki), Rozum i przyroda

Strony:

 1. 400 lat temu Galileusz postrzega księżyce Jowisza... (Elżbieta Binswanger-Stefańska)
 2. Billboard na Księżycu (Bogdan Miś)
 3. Blisko jedności (W. Daniel Hillis)
 4. Czarna dziura nam nie straszna (Bogdan Miś)
 5. Fizyk kwantowy w kapciach, czyli o wielkiej nauce w domowym zaciszu (Tomasz Kaczmarek)
 6. Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemy (Ed Yong)
 7. Infekcja postmodernistyczna nauk społecznych
 8. Jak lingwistyka sądowa przechytrzyła J.K.Rowling
 9. Komputerowi gracze rozwiązują trudne problemy w badaniach nad AIDS
 10. Lamentacje nad nauką polską (Bogdan Miś)
 11. Marks, Freud, Darwin czyli wielka trójca idei (Krzysztof Szymborski)
 12. O nowych technologiach i konkurencji intelektualnej (Daniel Zbytek)
 13. Próba podwójnie ślepa (Jacek Gargasz)
 14. Schodki czy rewolucje - emocje w biologii (Andrzej Gecow)
 15. Społeczne znaczenie cybernetyki
 16. Spotkanie ze starą (Bogdan Miś)
 17. Uprzedzenie a biologia (Ed Yong)
 18. Założenia i definicja teorii naukowej - ewolucjonizm i kreacjonizm (Mateusz Koryciński)
 19. Złożoność wyjaśniona. Część 8. (Vinod K. Wadhawan)
 20. Życie zanalizowane

Poddziały:

 1. Astronomia
 2. Biologia
 3. Chemia
 4. Farmakologia
 5. Filozofia i metodologia nauki
 6. Fizyka
 7. Historia nauki
 8. Matematyka i logika
 9. Memetyka
 10. Nauka i religia
 11. Nauki o Ziemi
 12. Nierzetelność naukowa
 13. Pseudonauka, paranauka
 14. Socjologia nauki
 15. Technika
 16. Wielkie postacie nauki
 17. Zdrowie
Do góry