Budujemy własny teleskop


Działy   Wyszukaj

Sięgnij gwiazd z Racjonalistą!

Niniejszy artykuł opisuje wykonanie newtonowskiego teleskopu na podstawie Dobsona relatywnie niewielkim kosztem i przy użyciu podstawowych narzędzi.

Amatorskie budowanie teleskopów ma swoją długą tradycję i jest fascynującym zajęciem dla wielu miłośników astronomii. Zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych działają kluby Amatorów Teleskopowego Majsterkowania (ATM — ang. Amateur Telescope Makers), skupiając pasjonatów własnoręcznie wykonanych teleskopów, pozwalając na wymianę pomysłów i usprawnień standardowego sprzętu. Jako że Racjonalista stara się zawsze sięgać, tam gdzie wzrok wielu nie sięga, chcielibyśmy rozpocząć działanie klubu ATM na naszym wortalu. Wszelkie pytania można zadawać na specjalnie wydzielonym forum.

Po co budować własny teleskop?

 1. Koszt — jeśli masz ograniczone finanse, zbudowanie własnego teleskopu pozwoli na zaoszczędzenie połowy pieniędzy, jakie wydałbyś na zakup nowego sprzętu. Jednak nie może to być głównym powodem do rozpoczęcia pracy, wliczając czas poświęcony na wykonanie teleskopu, koszt jest tak naprawdę znacznie większy. Coś innego musi motywować Cię do podjęcia tej decyzji.
 2. Jakość — wydaje się, że z masową produkcją i rozwojem techniki, jakość wyprodukowanych przedmiotów powinna wzrastać, zaś koszt powinien maleć. Niestety w przypadku produkcji elementów optycznych ich jakość jest bezpośrednio skorelowana z ilością poświęconej im pracy. Dlatego też najlepsze zwierciadła są wykańczane ręcznie, masowa produkcja oferuje zaś optykę średniej klasy. Wykonując samemu zwierciadło główne, zapewniamy naszemu teleskopowi najwyższą jakość.
 3. Wiedza — podczas wykonywania zwierciadła uczymy się całkowicie nowego rzemiosła. Tworzenie własnego teleskopu daje możliwość poznania tajników optyki, mechaniki, doskonalenia umiejętności pracy w drewnie, czyni nas bardziej obytymi w elektronice i specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym. Umiejętności, które zdobędziecie podczas tego procesu są bezcenne, a zarazem praktyczne i interesujące. Jeśli lubisz grzebać we wszelkich mechanizmach i wiedzieć jak działają różne rzeczy, zbudowanie teleskopu będzie wielką przygodą
 4. Duma — twój teleskop będzie jedyny w swoim rodzaju, można powiedzieć, że będzie miał swoją własną „duszę". Za każdym razem, kiedy będziesz podziwiał cuda nieba, pomyślisz przez chwilę „To dzięki mojej optyce obrazy są tak doskonałe". Wykonując własne zwierciadło dołączysz do nielicznej, ekskluzywnej grupy zapaleńców i zyskasz ich uznanie. Dla przypomnienia — do grupy tej należą również Galileusz i Newton.

Strony:

 1. Teleskop newtonowski – co to jest? (Marcin Klapczyński)
 2. Co można zobaczyć przez reflektor o średnicy zwierciadła 203 mm? (Marcin Klapczyński)
 3. Materiały i stanowisko pracy (Marcin Klapczyński)
 4. Szlifowanie zwierciadła (Marcin Klapczyński)
 5. Wykonanie polerownika (Marcin Klapczyński)
 6. Polerowanie zwierciadła (Marcin Klapczyński)
 7. Figuryzacja zwierciadła - niezbędna teoria (Marcin Klapczyński)
 8. Test Foucaulta i parabolizacja (Marcin Klapczyński)
 9. Maska Coudera i figuryzacja zwierciadła (Marcin Klapczyński)
 10. Aluminizacja zwierciadła (Marcin Klapczyński)
 11. Wybór i zakup dodatkowych elementów (Marcin Klapczyński)
 12. Projekt rozmieszczenia elementów optycznych (Marcin Klapczyński)
 13. Wykonanie celi, pająka, tubusu i wyciągu (Marcin Klapczyński)
 14. Wykonanie statywu Dobsona, złożenie i kolimacja teleskopu (Marcin Klapczyński)
 < Dział nadrzędny
Do góry